محتوا محتوادر جریان برگزاری نشست بزرگ اتحادیه سراسری روزنامه نگاران چین با حضور اتحادیه ها، سازمان های خبری و رسانه ای بزرگ جهان از جمله سازمان خبرگزاری ایرنا در پکن، پیش نویس پیشنهادی راه اندازی اتحادیه خبرنگاران راه ابریشم مطرح شد و مورد بحث و رایزنی قرار گرفت.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی انجمن روزنامه نگاران مسلمان ، به نقل از خبرگزاری ایرنا نپیشنهاد راه اندازی این اتحادیه یکی از تازه ترین اقدامات دولت چین است که مبدع راه ابریشم نوین محسوب می شود و طرح آن از سال 2013 میلادی توسط 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق و دبیرکل حزب حاکم چین مطرح شد.
در نشست اتحادیه خبرنگاران سراسری چین و رسانه های خارجی که ایرنا به نمایندگی از کشورمان در آن حضور یافته است نماینده ایرنا و مسئولان رسانه ها و خبرگزاری های دیگر در باره این همایش و طرح ابتکاری مذکور به طور مفصل بحث و رایزنی کردند.
راه ابریشم یک مسیر قدیمی و تاریخی محسوب می شود که مسیرهای دریایی و جاده ای را در بر می گرفته و نمادی از همکاری ها و تبادلات دوستانه کشورها به حساب می آید که از طریق آن از دیرباز کشورهای آسیا، اروپا و آفریقا به یکدیگر مرتبط بوده اند.
طرح راه ابریشم نوین دریایی و زمینی که یک جاده و یک کمربند نیز نامیده می شود و راه ابریشم نوین قرن بیست و یکم است، با ایجاد یک صندوق 40 میلیارد دلاری و میلیاردها سرمایه گذاری از چین و کشورهای دیگر در حال شکل گیری است و بزرگترین طرح جهان در شرایط فعلی محسوب می شود.
در ماه می امسال نیز همایش بزرگ بین المللی راه ابریشم با دستور کار صلح و همکاری و شفافیت و تبادل و اعتماد متقابل در پکن برگزار شد و در آن طرفین، راه های گسترش همکاری های کشورهای حوزه راه ابریشم را مورد بحث قرار دادند.
سازمان های خبری در سراسر دنیا که اخبار مربوط به راه ابریشم را پوشش می دهند در حال ارایه راهنمایی ها و رهنمودهایی به گروه های رسانه ای خود می باشند تا فعالیت های حرفه ای تری در مسیر تبادلاتی راه ابریشم داشته باشند و به پیشبرد صلح و تبادلات بین المللی کمک کنند.
هدف از راه اندازی همایش مذکور این است که خبرنگاران راه ابریشم دست در دست یکدیگر به پیشبرد همکاری های رسانه ای به شکل حرفه ای کمک کرده و باعث شوند تا تبادلات دوستانه میان کشورهای مختلف تقویت شود و کشورها بتوانند به طور مشترک از فرصت های رشد برخوردار شوند.
برای پیشبرد طرح راه اندازی همایش خبرنگاران راه ابریشم چهار پیشنهاد عملیاتی نیز در نشست امروز اتحادیه خبرنگاران چین و سازمان های خبری سراسر دنیا بخصوص کشورهای منطقه راه ابریشم ارایه شد.
صلح و همکاری یکی از پیشنهادهای مذکور است با این تفسیر که سازمان های خبری کشورهای مختلف، دارای ماهیت برابر هستند و باید به دنبال تقویت همکاری ها و پیشبرد تبادلات دوستانه و صلح در جهان باشند.
بر اساس این پیشنهاد آنها باید یکدیگر و سازمان های خبری را برای مشارکت در طرح های مختلف تشویق کرده و فعالیت های خبری گسترده ای داشته باشند و بتوانند مصاحبه های مشترک انجام دهند و بی طرفی را در برنامه های خود مراعات نمایند.
پیشنهاد دیگر شفافیت و جامعیت است مبنی بر اینکه همه باید اصول داوطلبی را در فعالیت ها مراعات کرده و به ایده ها، فرهنگ ها و ایدیولوژی های مختلف احترام گذاشته و تفاوت های قومیتی و مذهبی را مد نظر قرار داده و با کنار گذاشتن اختلافات بر اشتراکات متمرکز شوند.
این پیشنهاد همچنین موجب می شود تا خبرنگاران و گروه های خبری کشورها و مناطق مختلف در مسیر رشد مشترک حرکت کنند.
پیشنهاد سوم نیز یادگیری و آموختن متقابل است بر این اساس که همه می توانند ایده ها و اطلاعات را در اختیار یکدیگر قرار داده و از منابع آموزشی و تحقیقاتی یکدیگر بهره مند شده و به صورت حرفه ای و با در نظر گرفتن اصول اساسی خبرنگاری و برگزاری دوره های آموزشی باعث شوند تا خبرنگاران فرصت های بیشتری برای بهبود فعالیت های حرفه ای بدست آورند.
در این نشست همچنین چهارمین پیشنهاد مبنی بر منافع متقابل مطرح شد که در آن آمده است اصول تصمیم گیری در سطوح وسیع با در نظرداشت اشتراک منافع در این همایش مد نظر قرار خواهد گرفت و اینکه راه ابریشم مسیری برای همه کشورها و مناطق است تا از همکاری های آن به رغم گوناگونی های موجود بهره مند شوند و بتوانند خلاقیت های خود را به نمایش بگذارند تا همکاری برد ـ برد تامین شده و منافع همه کشورها در آن به بهترین شکلی مورد حراست قرار گیرد.
یادآوری می شود که نشست بزرگ اتحادیه سراسری خبرنگاران چین و سازمان ها و گروه های خبری راه ابریشم و سازمان های خبری دنیا امروز دوشنبه با دستور کار رایزنی درباره ساختار همکاری سازمان های خبری راه ابریشم و ارایه پیشنهادهای مختلف در تالار بزرگ رسانه ای در ناحیه هایدین شهر پکن و با حضور نزدیک به 60 سازمان خبری از کشورهای مختلف شروع به کار کرد.
در کنار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا، سازمان های خبری و رسانه های بزرگی از کشورهای مختلف نظیر روسیه، آفریقای جنوبی، بلاروس، کوبا، هند ، اندونزی، اردن، قزاقستان، ترکیه، مقدونیه، مکزیک، اوکراین و ویتنام و چند کشور دیگر در این نشست حضور به هم رسانده اند.
این نشست در شرایطی برگزار می شود که از روز چهارشنبه این هفته کنگره بزرگ حزب حاکم چین به ریاست 'شی جین پینگ' دبیر کل حزب و رییس جمهوری خلق چین در پکن برای تعیین سیاست های پنج سال آینده کشور و انتخاب کادر جدید رهبری حزب تشکیل می شود