محتوا محتوانایب رئیس تعاونی مطبوعات کشور برگزاری نمایشگاه مطبوعات را در ارتقای فرهنگ روزنامه خوانی، توجه به رسانه های مکتوب و جذب مخاطب رسانه ها یک ضرورت انکارناپذیر دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن روزنامه نگاران مسلمان ، به نقل از خبرگزاری ایرنا فیروز اسماعیلی نژاد  با اشاره به روند برگزاری نمایشگاه های مطبوعات و خبرگزاری ها افزود: طی سالهای گذشته برپایی این نمایشگاه سبب آشتی مردم با جراید، رسانه های مکتوب و فضای وب شده است.
وی گفت: این رویداد فرصتی را مهیا می کند تا مخاطبان مردمی با تحریریه و دست اندرکاران جراید و رسانه ها، ارتباط مستقیم و چهره به چهره برقرار کرده و پیشنهادات، انتقادات، قدردانی و گلایه ها را منتقل کرده و از نزدیک با با تولیدکنندگان محتوای رسانه ها تعامل داشته باشند.
نایب رئیس تعاونی مطبوعات کشور از دیگر مزایای برگزاری نمایشگاه مطبوعات را افزایش شناخت و سواد رسانه ای مردم و مخاطبان عنوان کرد و گفت: انتقال تجربیات و نوع نگاه و توجه به رسانه و از همه مهمتر نحوه استفاده و ارزیابی هر رسانه را می توان از این رویداد رسانه ای به دست آورد.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه های جنبی نمایشگاه از جمله سمینار، کارگاه های یک روزه، نشست های هم اندیشی، مقوله های آموزشی، نقدهای مختلف مطبوعاتی و رسانه ای معرفی کتب از نقاط بارز نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها است که هرساله بر پربارتر شدن این بهار مطبوعات در سرمای پاییز می افزاید و به واقع علاقه مندان به این حوزه ها سواد رسانه ای خود را به روز کرده و افزایش می دهند.
مدیر مسئول هفته نامه سراسری «کاسیت» افزود: یکی دیگر از نقاط بارز، مثبت و قوت نمایشگاه، حضور و پاسخگویی شخصیت های فرهنگی، علمی و سیاسی کشور در این رویداد فرهنگی است که اقبال علاقه مندان به حضور در نمایشگاه را بیشتر کرده و به تنوع کنش و واکنش های عناصر موجود در سالن ها می افزاید.
اسماعیلی نژاد همچنین شاکله وجودی نمایشگاه مطبوعات را تایید و استقبال مردم و علاقه مندان به رسانه و بخش اعظمی از اصحاب رسانه دانست و گفت: آنچه سال گذشته مورد انتقاد ارباب جراید و بعضا مردم قرار گرفت، نامناسب بودن جانمایی غرفه های رسانه ها بود.
وی یادآور شد: برای مثال، جانمایی رسانه های سیاسی و اقتصادی در طبقه بالای شبستان مصلی بود که استقبال خوبی به خصوص در سه یا چهار روز اول نمایشگاه از این غرفه ها صورت نگرفت.
نایب رئیس تعاونی مطبوعات کشور اظهار داشت: با وجود اینکه شهر آفتاب مکان مناسبی برای برپایی نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری هاست، متاسفانه با اقبال ارباب جراید و رسانه ها روبه رو نمی شود و همین امر معاونت مطبوعاتی را ناچار به برگزاری این نمایشگاه در مصلی کرده است.
وی تاکید کرد: با وجود اینکه از حیث دسترسی محل، مصلی مناسب و مقرون به صرفه است اما به لحاظ امکانات و استانداردهای نمایشگاهی به هیچ عنوان مکان مناسبی برای برپایی رویداد بزرگی مانند این نمایشگاه نیست.
اسماعیلی نژاد ابراز امیدواری کرد که طی سالهای آینده شاهد برپایی نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها در محل مناسب و بهتری مثل نمایشگاه شهر آفتاب باشیم.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از 5 تا 12 آبان ماه 96 در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود.